Narodowy Instytut Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych w Japonii, we współpracy z innymi organizacjami, ustanowił nowy rekord prędkości transmisji danych, osiągając imponujące 402 Tb/s za pomocą komercyjnie dostępnych światłowodów.
Osiągnięcie to zostało zaprezentowane na konferencji Optical Fibre Communication Conference 2024 w San Diego. W projekt zaangażowane były również Aston Institute of Photonic Technologies oraz Nokia Bell Labs.
W eksperymencie NICT i jego partnerzy wykorzystali światłowody do przesyłania sygnałów przez 1505 kanałów na odległość 50 km. W projekcie zastosowano sześć rodzajów wzmacniaczy oraz korektor wzmocnienia optycznego, który operował na pasmach o szerokości 37 THz, co pozwoliło na osiągnięcie prędkości transmisji 402 Tb/s. Wśród użytych technologii znalazły się wzmacniacze światłowodowe domieszkowane tulą, systemy pasma C i pasma C+L, półprzewodnikowe wzmacniacze optyczne oraz wzmacniacze Ramana, które osiągnęły prędkości do 256 Tb/s w pasmach bliskich 20 THz. Zastosowanie innych wzmacniaczy umożliwiło uzyskanie skumulowanej szerokości pasma 25 THz przy prędkościach do 119 Tb/s.
Wyniki tego eksperymentu pokazują, że możliwa do osiągnięcia przepustowość danych została zwiększona o ponad 25%, a szerokość pasma transmisji wzrosła o 35%. Demonstracja dowodzi, że obecna technologia stosowana przez dostawców usług internetowych ma niewykorzystany potencjał. Pokazuje również, że istniejąca technologia może mieć dłuższą żywotność, umożliwiając jednocześnie rozwój nowych generacji kabli i systemów optycznych.
Eksperyment potwierdza, że technologia multipleksowania z podziałem długości fali (WDM) może obsłużyć wszystkie główne transmisje, osiągając te prędkości w niezbadanych pasmach.
Chociaż naukowcy regularnie biją rekordy prędkości transmisji danych przez światłowody, osiągnięcie takich wyników na dużą skalę wymaga nowych typów kabli światłowodowych oraz nowoczesnego sprzętu. Wdrożenie tych technologii może być wyzwaniem dla wielu krajowych i regionalnych dostawców usług, którzy nadal korzystają z kabli miedzianych. Ponadto stosowanie kabli wielowłóknowych może prowadzić do zwiększenia grubości kabli i kosztów produkcji.