Osamotnione dzieci - zdjęcie ilustracyjne
Osamotnione dzieci - zdjęcie ilustracyjne  Pixabay

Mieszkanka Zabrza porzuciła dwójkę swoich dzieci. 12-letnia dziewczynka i jej 9-letni brat mieszkali sami przez miesiąc. Kobieta w tym czasie przebywała u swojego przyjaciela.

Dzieci są zdrowe. Trafiły do placówki opiekuńczej w Zabrzu. Policji udało się odnaleźć matkę i rozpoczęto pierwsze przesłuchania świadków w tej sprawie.

Policję wezwali sąsiedzi, którzy początkowo pomagali dzieciom. Decyzję podjęli po tym jak dowiedzieli się, że nieobecność matki trwa miesiąc.

Ojciec rodzeństwa zmarł jesienią ubiegłego roku. Według ustaleń policji to nie pierwsze oznaki zaniedbywania dzieci. Kobieta nie ma nieskazitelnej opini wśród sąsiadów.

Od materiałów jakie uda się zebrać policji zależeć będzie to, jakie zarzuty otrzyma matka pozostawionych samotnie dzieci.

Przemoc w rodzinie – jak rozpoznać?

Tego rodzaju psychiczna przemoc domowa pojawia się najczęściej w dysfunkcyjnych rodzinach z problemem alkoholowym. Żeby można mówić o przemocy domowej w kontekście prawnym (aby można było to zgłosić do odpowiednich służb) , musi ona spełniać następujące cechy:

- przemoc domowa ma charakter celowy, czyli czyny oprawcy są nieprzypadkowe i umyślne,
- jest rodzajem relacji, w której jedna ze stron jest zdominowana przez drugą – oprawca korzysta ze swoich przewag warunków fizycznych, psychicznych, ekonomicznych lub społecznych, aby zdominować ofiarę,
- jest relacją, w której oprawca podejmując działaniu lub zaniechając ich narusza prawa i dobra osobiste ofiary,
- powoduje szkody cielesne i psychiczne oraz wzbudza cierpienie u osoby, która doświadcza przemocy.

#500+ #matka #dzieci #madka