Banknot 500zł
Banknot 500zł  NBP / Flickr CC by 2.0

Władze Warszawy poinformowały o braku pieniędzy w kasie miasta na wypłaty świadczeń 500 plus. Chcą zwiększenia dotacji na program pomocy rodzinie. Twierdzą, że otrzymują za mało środków od rządu. Wojewoda i rząd zaprzeczają tym doniesieniom.

Warszawie brakuje pieniędzy na 500 plus

Po rozszerzeniu programu 500 plus na pierwsze dziecko, rząd chce jak najszybciej wypłacić środki dla rodzin. Tymczasem, okazuje się, że realizacja wypłat środków może zostać zagrożona.

Prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski, już 13 września wystosował apel do premiera Morawieckiego:

Zwracam się do pana premiera o pilne zwiększenie planu dotacji na świadczenie 500+. Obecny plan w wysokości 779 mln zł nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców Warszawy w zakresie realizacji tzw. Programu 500+ i już we wrześniu zabraknie środków na wypłatę świadczeń dla rodziców. W chwili obecnej mamy do dyspozycji 109 mln zł, przy zapotrzebowaniu na środki na wrzesień w wysokości 198 mln zł

Warszawscy urzędnicy przyznają, że 18 września, po apelu prezydenta Trzaskowskiego, na konto programu 500 plus wpłynęły nowe środki. Jednak według Ewy Rogali ze stołecznego ratusza, to wcale nie uspokaja urzędników. Wcześniej środki wpływały regularnie i z "górką":

18 września wpłynęły pieniądze, ale niestety tylko tyle, co na wrześniowe wypłaty. Wcześniej byliśmy spokojni, że mamy środki na wypłaty świadczenia. Pamiętajmy o zmianach zasad: doszło 500 zł na pierwsze dziecko, teraz wypłaty są z wyrównaniami
500+ Warszawa