Biedronka wprowadzi kaucję za plastikowe butelki
Biedronka wprowadzi kaucję za plastikowe butelki  pixabay

Od 2025 roku Biedronka zacznie stosować system kaucyjny w swoich sklepach. Klienci będą musieli zapłacić za opakowania dodatkową opłatę, która zostanie zwrócona przy oddaniu pustych butelek i puszek. Jest to część krajowego systemu mającego na celu zwiększenie recyklingu. Podobne kroki mogą podjąć także inne sieci handlowe.

Nowy system kaucyjny

W ramach nowego systemu kaucyjnego, który wejdzie w życie w 2025 roku, Biedronka wprowadzi dodatkowe opłaty za opakowania. Klienci będą musieli uiścić kaucję, którą otrzymają z powrotem po zwrocie pustych opakowań.

Wymóg opłaty kaucyjnej

System kaucyjny obejmie różne rodzaje opakowań. Za jednorazowe butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów kaucja wyniesie 50 groszy. Taka sama opłata będzie pobierana za puszki do 1 litra. Natomiast za wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra kaucja wyniesie 1 zł.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że już wydano dwie zgody na utworzenie operatorów systemu kaucyjnego. Dotyczą one producentów napojów bezalkoholowych oraz piwa, co pokazuje postępy w przygotowaniach do wprowadzenia nowego systemu.

Cel: więcej recyklingu

Głównym celem systemu kaucyjnego jest zwiększenie liczby opakowań trafiających do recyklingu, co ma na celu ograniczenie ilości odpadów. Zgodnie z nowymi przepisami, od 2025 roku firmy wprowadzające na rynek opakowania objęte systemem kaucyjnym będą musiały odzyskać 77 proc. z nich. trzy lata później, cel ten ma wzrosnąć do 90 proc.

Warto zaznaczyć, że Polska jest drugim krajem po Niemczech, który wprowadza takie przepisy. To pokazuje, że nasz kraj aktywnie uczestniczy w europejskich działaniach na rzecz ochrony środowiska i zarządzania odpadami.

Biedronka jako lider rynku

Biedronka, będąca największą siecią handlową w Polsce, rozpoczęła swoją działalność w 1995 roku i została przejęta przez portugalską grupę Jerónimo Martins. Obecnie posiada ponad 3000 sklepów w Polsce i jest jednym z największych pracodawców w kraju.

biedronka kaucja UOKiK