Viktor Orban
Viktor Orban  instagram

W mediach społecznościowych rozchodzą się informacje, że Victor Orban podniósł pensję minimalną o 60%, przez co 10% pracujących zostało zwolnionych. To prawda, jednak brakuje informacji, że działo się to przez lata. Nie jest to jednorazowy wzrost.

Węgry pokazały, co się dzieje, gdy administracyjnie podnosi się pensję minimalną. Skutki decyzji Vicotra Orbana były opłakane.

Małych firm nie stać na pracowników

Jaki ma to wpływ na społeczeństwo i gospodarkę? Ludzie, którzy nie wiedzą skąd państwo ma pieniądze są szczęśliwi, ale nie jest to powód do zachwytu. Węgierskie media rządowe, czyli większość w kraju - zachwalają posunięcie Orbana. Można porównać to do zachwalania ruchów PISu przez TVP.

Jedno jest pewne... drobnych przedsiębiorców nie stać na pracpwników. Z pewnością w niewielkich firmach będzie dochodzić do kolejnych zwolnień. Z kolei właściciele takich przedisębiorstw będą musieli poświęcać jeszcze więcej czasu niż dotychczas, aby biznes pozostał rentowny.

PIS planuje podniesienie płacy minimalnej do 4000zł do końca 2023 roku. Wszystko wskazuje na to, że Polskę czeka podobny scenariusz jeśli Prawo i sprawiedliwość wprowadzi kolejny ze swoich pomysłów.

#Orban #Węgry #praca #pensja minimalna