Dron sprawdzający źródło dymu
Dron sprawdzający źródło dymu  UM Gliwice

Tysiące zgłoszeń do straży miejskiej. Polacy widzą gęsty dym i bez zastanowienia donoszą na sąsiadów.

Coroczny problem ze smogiem

Temperatura spada i powraca głośny w ostatnich latach problem złej jakości powietrza. Głównie dzięki temu problemowi poprawiła się świadomość ekologiczna polaków.

pamiętajmy, że jeszcze w XX wieku nie mówiło się o żadnych normach, paliło się przede wszystkim węglem, a przemysł emitował znacznie więcej zanieczyszczeń do środowiska. To właśnie z tego powodu występowały w Polsce m.in. kwaśne deszcze, które obecnie w zasadzie nie mają miejsca.

Proces świadomości ekologicznej postępuj, ale nie wszędzie w zadowalającym tempie. Niektórzy ludzie upatrują w tym spisek. Twierdzą, że skoro poprzednie pokolenia paliły w piecach i smogu nie było to oni nie robią niczego złego. Otóż smog był. Jednak ludzie nie mieli tyle alternatyw co teraz, jeśli chodzi o źródła pozyskiwania ciepła. Warto zwrócić na to uwagę

Sąsiad "konfident"

Coraz większa liczba Polaków chce żyć w czystym środowisku. Nie mają oni żadnych skrupułów, aby zadzwonić na straż miejską i donieść na sąsiada, którego podejrzewają o palenie nieodpowiednim opałem. Od rozpoczęcia tegorocznego sezonu grzewczego, strażnicy miejscy już tysiące zawiadomień tego typu. W samej Warszawie strażnicy odebrali około tysiąca zgłoszeń o możliwym spalaniu odpadów.

Mieszkańcy reagują, kiedy z komina sąsiada wydobywa się ciemny dym. Sprawdzamy te zgłoszenia i często okazuje się że nie każde jest przez strażników potwierdzone, ponieważ właściciele domów palą grubym dobrej jakości węglem kamiennym, który nie jest zakazanym paliwem na terenie Mazowsza - oznajmił Sławomir Smyk - rzecznik prasowy Wrszawskiej Straży Miejskiej.

Jak zmniejszyć ilość dymu?

Bardzo istotny jest proces rozpalania. Nawet najlepszy węgiel jeśli jest rozpalony od dołu, będzie dymił i śmierdział. W piecu należy rozpalać od góry. WPolskie prawo nie przewiduje mandatów za nieprawidłowe rozpalanie w piecu. Jeśli strażnik stwierdzi, że w piecu znajduje się dozwolony materiał, to nie wypisze mandatu.

kopciuchy smog piec węgiel